Len dvakrát do roka sa môžete dostať do viac ako stovky pivníc a vychutnať si jedinečnosť malokarpatských vín. V novembri, čerstvo po oberačke a v máji, keď už sú vína pripravené podať svedectvo o tom, aký bol uplynulý vinársky rok.
Víno e-shop www.obchodsvinom.sk | Vinotéka IN MEDIO Bratislava, Hradská 78/B, tel:02 4552 3547,
Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript
Po ôsmykrát sa malokarpatské pivnice v tomto roku otvoria 23. a 24. mája. 2014 Keďže jesenný záujem o otvorené pivnice presahuje našu ponuku, volili sme opäť dva dni z dôvodu, že každý kto príde, bude mať väčší priestor na zoznámenie sa s vinárom, prostredím, vínami. Vinári práve v máji sprístupnia okrem svojich pivníc, nádherné vinárske dvory a Vaše putovanie bude spríjemnené prestávkou v príjemnom prostredí viničom obrastených nádvorí a pergol. V tomto letnom období je aj možnosť obdivovať krásnu, starú architektúru vinohradníckych domov a v nich zachovaných aj viac ako 300-ročných pivníc.
Teší nás, že každoročne pribúdajú mladí vinohradníci a vinári. V tomto roku Vám ponúkneme skvelé malokarpatské vína, ktoré víťazili na svetových výstavách, výbornú a jedinečnú gastronómiu nášho kraja, krásnu krajinu Malých Karpát, ktorá Vás bude sprevádzať celou cestou, ktorá začína pod hradom Devín, pokračuje cez Bratislavu – Nové Mesto, Vajnory, Raču…kde sa otvoria brány Pálffyho kúrie, či Lisovne v Nemeckom kultúrnom dome.
Nasleduje Svätý Jur so svojimi starými historickými pivnicami. Významnou historickou pamiatkou je tu Piaristický kláštor, ktorý pochádza z času po roku 1720. Piaristi prišli do Svätého Jura v roku 1685. Postupne vybudovali kláštor a rozšírili ho o budovu nového gymnázia. Gymnázium pôsobilo ako centrum vzdelanosti až do roku 1919 a odchovalo veľa významných osobností. Slnečné hodiny boli na budove piaristického kláštora pôvodne nainštalované mníchmi. V roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karol Drexler. Sú z glazovanej keramiky. Zachovávajú symboly vinohradníckeho kraja (slnko – sila života, hrozno – plod tvrdej práce vinohradníkov). To stojí za Vaše povšimnutie.
Putovanie pokračuje cez Slovenský Grob do Chorvátskeho Grobu, obcí, ktoré navštevujú ročne tisícky návštevníkov. Dôvod - chrumkavá husacina. Tu sa cesty rozdvojujú, jedna vedie do Bernolákova, Veľkého Bielu, Veľkého Grobu alebo druhým smerom do Pezinka cez Limbach, ktorý ponúka z roka na rok viac pivníc. Nájdete tu moderné pivnice známych vinohradníkov, ktorých vína sú v Národnom salóne vín. Nezabudnite tu navštíviť aj Vinára roka 2011. V Limbachu nájdete aj pôvodné kvalitatívne sorty Karpát a stredoeurópskeho regiónu: Cyrifandel, či Bouvier, tiež patria do ponuky vinárov z Limbachu.
Pezinok ponúkne rôznorodé pivnice. Jedna z nich sídli v Malokarpatskom vinohradníckom múzeu, ktoré je centrom histórie vinohradníctva tejto oblasti. Pokračujeme cez malú obec medzi Pezinkom a Modrou – Vinosady, kde vo vinárstve začali podnikať hlavne mladí vinári – ich vína za pár rokov patria k najviac oceňovaným na domácich a zahraničných výstavách vín. Modra máva otvorených pivníc najviac. Pokiaľ sa dostanete až sem, nazrite aj do vinárstiev v Harmónii, kde pred pár rokmi prvýkrát otvorilo svoju bránu veľmi atraktívne ojedinelé horské vinárstvo so zbierkou starej vinohradníckej techniky.
Putovanie smeruje dedinkami Kráľovou, Dubovou a Častou, kde môžete odbočiť na Hrad Červený Kameň alebo zostať v Častej a ochutnať vína v 470 ročnej pivnici Fuggerovcov. Podnikateľský rod Fuggerovcov z nemeckého Ausburgu získal panstvo Červeného Kameňa v roku 1535. Fuggerovci významnou mierou podporovali vinohradníctvo a vinárstvo pod Malými Karpatmi. V roku 1540 Anton Fugger vybudoval v Častej hospodársky objekt. V nadzemnej časti sa nachádzala sýpka, v podzemnej pivnica na víno. Podľa dobových dokumentov sa stala strediskom obchodovania s vínom. Po výraznej rekonštrukcii sa pivnica už viac rokov využíva na degustácie.
Cez Dolné a Horné Orešany, Doľany, cesta pokračuje až na romantický Smolenický zámok, kde je ďalšia zastávka. Druhý smer vedie cez Dlhú a Suchú nad Parnou, tu Vás prekvapia moderné vinárstva so vzorne obrobenými vinicami. Malokarpatská vínna cesta končí v Trnave a Zelenči.
Vitajte v našom kraji, ktorý Vám ponúka jedinečnosť, výnimočnosť na takmer 50 km ceste putovania za dobrými vínami. Nevynechajte žiadnu zo zastávok, všade Vás srdečne privítajú vinohradníci a vinári, ktorí nastúpili cestou svojich rodičov, starých rodičov. Vychutnajte si atmosféru starých, ba aj moderných vinárstiev. Putovať začnite hlavne s dobrou náladou a predsavzatím – spoznať dobré slovenské vína a šíriť ich dobré meno nielen doma, ale aj v zahraničí.
Vitajte na jednom z ďalších ročníkov Otvorených pivníc na sv. Urbana.
zdroj: mvc.sk foto: obchodsvinom.sk