Milovníkom vína malokarpatskí vinári 15. a 16. novembra sprístupnia rekordný počet pivníc – 161. Deň otvorených pivníc 2013 - oproti prvému ročníku, ktorý sa uskutočnil v r. 2000 je to desaťnásobný nárast.
Teší nás, že sa rozrastá ponuka a pribúdajú mladí vinohradníci. A čo vám tohtoročné Otvorené pivnice prinesú?
Skvelé malokarpatské vína, ktoré v nejednom prípade víťazili na svetových výstavách, výbornú a jedinečnú gastronómiu a neposlednom rade krásnu krajinu Malých Karpát, ktorá účastníkov sprevádza celou cestou. Začína pod hradom Devín, kde už tradične devínski vinári otvorili 5 pivníc, putovanie pokračuje cez Bratislavu, Vajnory, Raču... kde sa otvoria brány historických pivníc Pálffyho kúrie či Lisovne v Nemeckom kultúrnom dome. Nasleduje Svätý Jur so svojimi 19 pivnicami – starými historickými, kde dátum ich vzniku sa píše pred viac ako 200 – 300 rokmi. Pivnice sú v Pálffyho kaštieli, ktorý bol renesančným sídlom Kataríny Pálffyovej a Štefana Illéshazyho z roku 1609. Stavebno-historický výskum však naznačuje, že majitelia nechali modernizovať a prestavať oveľa staršiu budovu, pravdepodobne z prvej polovice 13. storočia. Celé 18. a 19. storočie kaštieľ slúžil na hospodárske a nájomné účely. V roku 1907 venoval vtedajší majiteľ kaštieľa Ján Pálffy tento objekt detskej nemocnici Františka Jozefa v Bratislave na rekonvalescenčný pobyt chorých detí spolu s finančnou dotáciou, aby sa mohol na tento účel prestavať a zariadiť. Tomuto účelu slúžil kaštieľ aj po prvej svetovej vojne. Po druhej svetovej vojne sa stal majetkom mesta Svätý Jur.
Významnou historickou pamiatkou je aj Piaristický kláštor, ktorý pochádza z času po roku 1720. Piaristi prišli do Svätého Jura v roku 1685. Postupne vybudovali kláštor a rozšírili ho o budovu nového gymnázia. Gymnázium pôsobilo ako centrum vzdelanosti až do roku 1919 a odchovalo veľa významných osobností. Slnečné hodiny boli na budove piaristického kláštora pôvodne nainštalované mníchmi. V roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karol Drexler. Sú z glazovanej keramiky. Zachovávajú symboly vinohradníckeho kraja (slnko - životodárna sila, hrozno - plod tvrdej práce vinohradníkov). Určite stoja za povšimnutie.
Putovanie pokračuje cez Slovenský Grob do Chorvátskeho Grobu, obcí, ktoré navštevujú ročne tisícky návštevníkov kvôli nezameniteľnej chuti chrumkavej husaciny. Tu sa cesty rozdvojujú, jedna vedie do Bernolákova, Veľkého Bielu, Veľkého Grobu alebo druhým smerom do Pezinka cez Limbach, ktorý ponúka z roka na rok viac pivníc, v tomto je ich 7. Nájdete tu moderné pivnice známych vinohradníkov, ktorých vína nájdete aj v Národnom salóne vín. Nájdete tu však aj jedno z najstaršie podložených vinárstiev, to v Limbachu vzniklo v r. 1886. Nájdete tu pôvodné kvalitatívne sorty Karpát a stredoeurópskeho regiónu: Cyrifandel či Bouvier. Pezinok ponúkne 16 rôznorodých pivníc. Jedna z nich sídli v Malokarpatskom vinohradníckom múzeu, centrom histórie vinohradníctva tejto oblasti. Pokračujeme cez Vinosady, kde počet pivníc je totožný s tými v Pezinku. Malá obec medzi Pezinkom a Modrou, kde vo vinárstve začali podnikať hlavne mladí vinári – ich vína za pár rokov patria k najviac oceňovaným na domácich a zahraničných výstavách vín. Modra má otvorených pivníc najviac – 31, preto sa Vincúr - modranský spolok vinárov a vinohradníkov rozhodol zabezpečiť kyvadlovú dopravu medzi jednotlivými pivnicami, určite sa oplatí ju využiť. Pokiaľ sa dostanete až sem treba nazrieť aj do vinárstiev v Harmónii, kde pred pár rokmi prvýkrát otvorilo svoju bránu veľmi atraktívne ojedinelé horské vinárstvo so zbierkou starej vinohradníckej techniky.
Putovanie pokračuje dedinkami Kráľovou, Dubovou a Častou, kde môžete odbočiť na Hrad Červený Kameň alebo zostať v Častej a nazrieť a ochutnať vína v 470 ročnej pivnici Fuggerovcov. Podnikateľský rod Fuggerovcov z nemeckého Ausburgu záskal panstvo Červeného Kameňa v roku 1535. Fuggerovci významnou mierou podporovali vinohradníctvo a vinárstvo pod Malými Karpatmi. V roku 1540 Anton Fugger vybudoval v Častej hospodársky objekt. V nadzemnej časti sa nachádzala sýpka, v podzemnej pivnica na víno. Podľa dobových dokumentov sa stala strediskom obchodovania s vínom. Po výraznej rekonštrukcii sa pivnica už viac rokov využíva na degustácie. Cez Dolné a Horné Orešany, Doľany cesta pokračuje až na romantický Smolenický zámok, kde v jednej z bášt máte možnosť ochutnať najlepšiu kolekciu malokarpatských vinárov. Druhý smer vedie cez Dlhú a Suchú nad Parnou, kde Vás prekvapia moderné vinárstva obklopené ukážkovo obrobenými vinicami. Koniec putovania Vás čaká v Trnave, v našom najznámejšom vinárstve
Samozrejme nedá sa vymenovať 161 vinárstiev, ale odporúčame navštíviť všetky, ktoré nestihnete tento rok, navštívite ich budúci, výber už necháme na Vás. Najkrajšia je však ich rôznorodosť, za 14 rokov trvania tohto podujatia pribudlo a zrekonštruovalo sa množstvo starých a históriou opradené pivníc, ich čaro je nezameniteľné, stále však vznikajú aj nové moderné pivnice, mnohé z nich už na svetovej úrovni.
Vitajte na jednom z ďalších ročníkov Dňa otvorených pivníc a vychutnajte si všetko, čo Vám prinesie.
zdroj a foto: mvc.sk